Dyski nie wypadają! Nigdy!Dyski nie wypadają! Nie pozwala na to ich budowa. Nazwa „dysk” jest nieco myląca i może sugerować coś innego. To nie są twarde, śliskie krążki, które się przesuwają w jedną bądź drugą stronę. Krążki międzykręgowe, bo taka ich poprawna nazwa, zbudowane są z tkanki włóknistej. Podobną tkankę mamy w ścięgnie Achillesa. Krążki są mocno przyrośnięte do kręgów. Z przodu i z tyłu są zabezpieczone silnymi więzadłami. 

W toku naszego życia, u większości z nas, dyski ulegają pewnym zmianom degeneracyjnym. Zmiany te możemy później obserwować w badaniu MRI (rezonans magnetyczny). Nie mają one związku z bólem pleców. Po prostu są. Ból jest niezależny od nich. Mechanizm powstawania bólu jest inny.

W opisie MRI zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych mają następujące nazwy: bulging, protruzja, ekstruzja, sekwestracja. A bardziej po polsku: to wypukliny i przepukliny. Nazwy te są związane z wielkością/stopniem degeneracji krążka międzykręgowego.

Zmiany zwyrodnieniowe dysków są czymś zupełnie naturalnym. Powstają z wiekiem. Tak starzeje się kręgosłup. Można je przyrównać do zmarszczek na twarzy, bądź siwych włosów na głowie.


foto by Paincloud

Komentarze

  1. A co z rehabilitacją? Jakie placówki w szczególności polecasz? Ja zastanawiam się nad tym, aby na wizytę umówić się do kliniki Multimed. Słyszałam pochlebne opinie na ich temat.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza