Jak siedzieć prawidłowo? Prawdy i mity.Jak siedzieć prawidłowo? To dość często zadawane pytanie w gabinecie. Nie ma idealnej i prostej odpowiedzi. Wiemy, że powszechne zalecenia nie zdają egzaminu i nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych.

Przede wszystkim powinniśmy siedzieć wygodnie. Dopasowanie fotela to sprawa indywidualna. Są ludzie dłużsi i krótsi. Tędzy i szczupli. Lepiej zwrócić uwagę na czas siedzenia. Nasze mięśnie nie przepadają za długotrwałymi statycznymi wysiłkami. Może dochodzić wtedy do przeciążeń mięśni a później dolegliwości. Im częściej zmienimy pozycję tym lepiej. Zachęcamy do tego, żeby na fotelu wiercić się, zakładać nogę na nogę, przeginać na oparciu - taka gimnastyka na krześle. Warto robić przerwy i często przechadzać się po biurze. To będzie pomagać.
Porada pt. „Siedź prosto" nie sprawdza się. Nikt nie jest w stanie wysiedzieć 8 godzin w bezruchu, a właśnie wtedy najczęściej dochodzi do przeciążeń mięśni.

Ciekawostką jest, że zgarbiona pozycja to tzw. "energy-saver". Mniej wysiłku potrzeba, żeby siedzieć zgarbionym. Mamy zatem mniejszą szansę na przeciążenie się.Siedź tak, jak czujesz a najlepiej jak najkrócej! 😊Komentarze